ATAMA BEKLEYEN DİŞ PROTEZ TEKNİKERLERİ MAĞDUR

2
236

Atama bekleyen diş protez teknikerlerinin sayısı 10 bin i bulmuştur . 2017 yılı içerisinde bu bölüme tahsis edilen kadro sayısı traji komik şekilde teknikerler için 38 , teknisyenler için 7 kişi olmuştur. Diş protez teknikerleri binlerce mezun için #DişProteze500kadro İstemektedirler. Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla; diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre çene yüz bölgesine uygulanan tedavi çalışmaları için ortamı hazırlayan ve hasta için protezi ortaya çıkaran sağlık personelleridir.

Sağlık Bakanlığı na bağlı çalışan diş protez teknikerleri ek atama da en az 500 kadro talep etmektedir . Diş protez teknolojisi 4 yıl lise eğitiminin üzerine 2 yıllık önlisans eğitimi ile birlikte bu mesleğe 6 yılını vermektedir . Eğitim süresi boyunca anatomi , zirkonyum ,cad cam sistemi, implant,hareketli protez , sabit protez , tam protez , diş anatomisi ve oklüzyon dersleri yanı sıra davranış bilimleri ,psikoloji maddeler bilgisi ,morfoloji , ortodontik apareyler ,protezin tedavi vs meslek dersleri yanında Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil , Atatürk ilke inkilapları gibi genel kültür gibi derslerin eğitimini alarak özel diş protez laboratuvarlarında 45 gün işgünü yaz stajı uygulamasında eğitim gören diş protez bölümü mezunları ek atama da Sağlık Bakanlığından 500 kişilik kontenjan için talepte bulunuyor .

İŞTE DİŞ PROTEZ TEKNİKERLERİNİN TALEPLERİ

Bölümümüz mezunları yerine Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde diş protez laboratuvarlarında bizim gibi diş protez mezunları değil de diplomasız ve bölümümüzle uzaktan yakından alakası olmayan , kendilerini usta çırak ilşkisiyle öğretilenleri adeta fabrikasyon gibi yerine getiren taşeron firmalar ihale usulüyle yerine getirmektedir. Alanında uzman olmayan kişilerin liyakat ilkesine uymayan bir şekilde istihdam edilmesi sonucu oluşan adaletsiz bir yana ;alanında uzman liyakatli kişilerin de işsizler kervanına dahil olmasını beraberinde getirmekte , Oluşabilecek çapraz enfeksiyon riskini oluşturmakta , hasta hekim ve çalışan hayatını tehlikeye atmaktadır.

Diş protez teknikerleri yerleri olan ADSM nin diş protez laboratuvarlarına atanarak devletimize milletimize hizmet vermek için sabırsızlıkla beklemektedir . Devletimizden bölümümüz verilen kadro sayılarının artırılmasını , memur alımlarında adaleti tesis etmesini , kadroları liyakati olan diş protez mezunlarına tesis etmesini , dışarıdan ustalık kalfalık belgesi ile sertifika almak suretiyle kısa yoldan bölüm mezunlarının önüne geçiren sistemin kaldırılmasını talep ediyoruz. Seslerini sosyal medya aracılığı ile duyurmaya çalışan diş protez mezunları , diğer kamu kurumlarında olduğu gibi taşeron mağduru …

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here