Türkiye Alman Vekillerin İncirlik Üssü Ziyaretlerine İzin vermedi

0
99

Almanya’dan savunma komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet,İncirlik Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek için Türkiye’den izin talebinde bulundu. Türkiye bu talebe olumsuz yanıt verdi.

Bunun üzerine Alman haber ajansı DPA’nın konuyu Son Dakika haber olarak ele aldı ve ‘Türkiye bazı Alman Vekillerin İncirlik Üssü’nü
Ziyaret Etmesinine İzin vermedi’ bildirdi.

ALMANYA İNCİRLİKTEN ÇEKİLMEYİ PLANLIYOR

Türkiye’de gelen bu red kararın ardından Alman Spiegel Online sitesi’nde bir yazıda ise Alman ordusunun İncirlik’ten çekilmeyi planladığı yazıldı. Almanya’ya verilmeyen izin yüzünden Almanya ilk kez somut bir şekilde Türkiye’den çekilmeyi Planladıklarını öne sürdüler.

Yaşanan bu krizden sonra Almanya’nın önümüzdeki iki hafta İncirlik yerine alternatif olabilecek askeri üsleri inceleyeceğini ifade ettiler. Bir alternatif olarak düşünülen Ürdün,Küveyt ve Kıbrıs hava üstleri Almanya’nın araştırmaları içinde yer almakta.

ALMANYA TALEBİN GERİ ÇEVRİLMESİNE ÇOK KIZDI

Almanya’nın beklemediği bir cevapla karşılaşmaları onların başka alternatiflere bakmasına sebep oldu.

Alman vekillerin İncirlik’i ziyaretlerinin engellemesi üzerine,Almanya’dan bir açıklama geldi.Yapılan açıklamada “Vekillerin İncirliği ziyaretine izin verilmemesi kabul edilemez. Alternatif lokasyon arayışına gideceğiz.
Alman askerlerini Ürdün’e kaydırma seçeneği masada.”

Almanya’nın İncirlik Üssünde 25o Askeri bulunmakta.

Habereser.com/Kıymet Okur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here